Jedyna i niepowtarzalna stolica plasująca się w trójce największych miast na świecie od zawsze budzi turystyczne pożądanie i jest chętnie odwiedzana przez podróżników z całego świata. Stolica jest także bardzo często pierwszym przystankiem dla turystów wybierających się na piaszczyste wybrzeża, niemniej zatrzymują się oni tam na dłużej, by przez chwilę poczuć klimat meksykańskiego życia. Z kolei podróżnicy planujący szczegółowo zwiedzić metropolię, powinni znaleźć klucz, według którego będą mogli poruszać się po rozległym terenie. Chociaż jest to miasto bardzo chaotyczne i ze względu na swój rozmiar sprawia wrażenie niezwykle zatłoczonego i zanieczyszczonego, ma w sobie pewien urok i z punktu widzenia turysty posiada wiele zalet. W niezwykły tygiel kulturowy wpisały się najmodniejsze trendy oraz historia związana z prekolumbijskimi ruinami, kolonialną zabudową i barokowymi świątyniami. Meksyk jest również pełen skarbów kultury, cygańskiej atmosfery i muzyki towarzyszącej na każdym kroku. Wędrując po mieście można trafić na potomków Tolteków przesiadujących na szerokich alejach wkomponowanych w przestronne i barwne place. Nieodłącznym elementem zwiedzania jest także szklaneczka tequili wypita na spacerowym deptaku czy smaczna tortilla serwowana przez typowy, meksykański bar „taquerias”. Mexico City po prostu trzeba zobaczyć. Stolicę można potraktować jako całe państwo w pigułce i delektować się tym egzotycznym koktajlem przez wiele godzin czy nawet dni. Za każdym rogiem czekają wyjątkowe zabytki, muzea i bazary, ale także znakomite restauracje, kluby nocne i niepowtarzalne widoki.
Mexico City położone jest na wyżynie leżącej w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2000 m. n.p.m. i zamieszkiwane jest przez ponad 20 mln ludzi. Jak przystało na tak potężną aglomerację, Meksyk jest także centrum politycznym, administracyjnym, naukowym, ekonomicznym religijnymi i kulturalnym kraju. Chociaż Mexico City nosi oficjalnie taką samą nazwę jak państwo, nazywane jest także przez mieszkańców El De Efe, a w urzędowych tekstach La Ciudad de Mexico die Rede, przy czym państwo Meksyk określa się wtedy mianem La Republica lub La Patria. Klimat Meksyku ze względu na wysokie położenie miasta w kotlinie Anahuac i w sąsiedztwie pasm górskich: Sierra de las Cruces, Ajusco, Chichinautzin, Nevada i Sierra de Sierra de Guadalupe, jest stosunkowo chłodny ze średnimi temperaturami w roku oscylującymi około 18°C. Krajobraz samego miasta jest jednak równinny i wznoszący się łagodnie w kierunku południowo-zachodnim.
Wyprawa do Meksyku jest także rozbudzającą wyobraźnię podróżą w przeszłość. Początki mega-aglomeracji sięgają XIII w., kiedy w miejscu tym powstała stolica imperium Azteków o nazwie Tenochtitlan. Impulsem do wskazania tego miejsca przez boga Huitzilopochtli był orzeł z wężem w szponach, który usiadł na kaktusie wyrastającym na jednej z wysepek jeziora Texoco. W taki sposób powstało legendarne miasto zamieszkiwane przez ludy azteckie budujące kolejne osady aż do przybycia konkwistadorów w roku 1519 z Hernanem Cortesem na czele. Hiszpan zrównał miasto z ziemią i wybudował nową osadę, do której zaczęli zjeżdżać konkwistadorzy całej Ameryki Łacińskiej i Europy, a pokonani Indianie zaczęli pełnić służebną rolę. Meksyk bardzo szybko stał się największym miastem Nowej Hiszpanii z barokową architekturą, wśród której zachowały się azteckie piramidy. Stolica stała w ogniu wojny podczas XIX-wiecznego konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi oraz na początku XX stulecia po wybuchu rewolucji meksykańskiej, by latach 1950-60 stanąć na nogi i wzmocnić swoją gospodarkę.
Pomimo wielkiego obszaru, na którym rozkłada się potężne Mexico City, poruszanie się nie stwarza aż takiego problemu, gdyż granice najbardziej interesującego turystów Centro Historico pokrywają się z terenem dawnej azteckiej stolicy. Bankowe, biznesowe i historyczne centrum znajduje się w obrębie ulicy La Alameda i placu Plaza de la Constitucion zwanego potocznie Zocalo. Jest to plac należący do największych na świecie, o wymiarach 240x240 m, na którym w 1813 r. ogłoszono pierwszą konstytucję Meksyku, a obecnie można oglądać liczne parady i rozmaite uroczystości. Od tego miejsca najlepiej zacząć wędrówkę po mieście poprzedzoną kawą wypitą w restauracji zabytkowego hotelu Majestic, z tarasu którego najlepiej widać ogromną przestrzeń. W oczy rzuca się od razu Catedral Metropolitana budowana przez 300 lat w różnych stylach i ukończona w roku 1813. Chociaż katedra sprawia wrażenie mrocznej, interesujące jest przestronne wnętrze z kilkoma nawami, do którego przez współczesne witraże wpadają promienie słoneczne tworzące tajemniczą aurę. Świątynia skrywa między innymi przyciągające uwagę ołtarze, pozłacane rzeźby i misternie wykonane obrazy. Odpoczywając na Zocalo można podziwiać wspaniałą fasadę Palacio Nacional – okazałego gmachu władz meksykańskich, w którym przed laty zasiadał legendarny przywódca Montezuma, imponujący Palacio del Ayuntamiento oraz wystylizowany Gran Hotel. Z większością budynków na placu związane są odrębne historie, a ich wnętrza kryją przeważnie galerie sztuki, muzea i instytucje rządowe.
Turystów urzeka wnętrze wąskiej świątyni Templo de la Ensenanza pochodzącej z końca XVIII w., z kolei podczas spaceru warto dotrzeć do najstarszego placu miasta z piękną kolumnadą – Plaza Santo Domingo, na którym hiszpańska atmosfera panuje przez całą dobę. Po drodze mija się jeden z prawdziwych skarbów miasta, czyli Templo Mayor – pozostałości azteckiego miasta Tenochtitlan, odkryte przez przypadek w 1978 r. W tym właśnie miejscu znajdowało się obrzędowe centrum prekolumbijskiego imperium, po którym została Piramida będąca przed wiekami miejscem koronacji, inauguracji, składania ofiar z ludzi i wielu innych ważnych wydarzeń. Niezwykle ciekawą historię związaną z tym miejscem oraz z bogiem wojny Huitzlopochtli i bogiem deszczu Tlaloca prezentuje Muzeum Świątyni Wielkiej, bogate w pamiątki historyczne i urządzone w sąsiedztwie stanowiska archeologicznego. Na turystach największe wrażenie robi kompozycja rzeźbiarska ukazująca rozczłonkowaną kobiecą postać – boginię Księżyca Coyolxauhqui. Patrząc na doskonale przygotowaną makietę Tenochtilanu można sobie wyobrazić, jak przed wiekami wyglądała potężna i zadziwiająca cywilizacja Azteków. Szlak spacerowy po Centro Historico i pozostałych dzielnicach prowadzi turystów wśród wielu interesujących zabytków zarówno sakralnych, jak i świeckich, mijając po drodze pomniki, budynki w kształcie piramid i przede wszystkim liczne muzea, z których ciekawie prezentują się przykładowo: Museo de Arte Moderno, Museo de Historia Natural de la Ciudad Mexico, Museo Mural de Diego Rivera, Museo de Leon Trotsky czy Museo Frida Kahlo. Turyści bez lęku wysokości koniecznie muszą wjechać windą na mierzącą 180 m Wieżę Ameryki Łacińskiej, z której widok pozwoli zorientować się jak wielkim miastem jest Meksyk.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Doskonałym odpoczynkiem od azteckiej historii jest wizyta na jednym z największych targowisk w mieście, jakim jest Mercado de la Merced. W ogromnym labiryncie straganów, wypełnionym dźwiękami, zapachami smażonych potraw i podniesionymi głosami znachorów można nieświadomie spędzić kilka ładnych godzin. Nie zaszkodzi także podążyć w kierunku parku Alameda – najpiękniejszego obszaru zielonego w mieście, gdzie ze ścieżkami, fontannami i pomnikami sąsiadują interesujące muzea, świątynie i pałace, które z pewnością zainteresują miłośników sztuki sakralnej oraz pasjonatów historii.
Chociaż w historycznym śródmieściu można spędzić wiele godzin, nie zaszkodzi podążyć także na północ, gdzie oprócz kolonialnych świątyń i nowoczesnej bazyliki znajdują się ruiny pochodzące z czasów poprzedzających konkwistę. Dzielnica założona przed laty przez odszczepieńców z plemienia Azteków zwana Tlatelolco, była przez pewien okres najważniejszym centrum kupiectwa i handlu w dawnym państwie. Miejscem centralnym jest obecnie plac Trzech Kultur symbolizujący meksykańską tożsamość narodową, ukształtowaną przez kulturę prekolumbijską i hiszpańską. Ikoną tego zróżnicowania są azteckie piramidy Tlatelolca, barokowy kościół Santiago de Tlatelolco wybudowany przez kolonizatorów oraz współczesny gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W dzielnicy znajduje się jeszcze jedna budowla, którą zna każde meksykańskie dziecko. Jest to bazylika Matki Boskiej z Guadalupy związana z legendą o Juanie Diego, któremu trzykrotnie na wzgórzu Tepeyac objawiła się Matka Boska. Corocznie pielgrzymują tam miliony wiernych oraz turyści ciekawi tego znanego miejsca pielgrzymkowego, którzy przy okazji chcą zobaczyć religijne misteria z pre-hiszpańskimi motywami. Stara Basilica de Nuestra została wzniesiona w 1709 r. i była wielokrotnie przebudowywana, natomiast nowa wzniesiona w 1976 r. fascynuje nowoczesnymi witrażami, posadzkami wykonanymi z onyksu i marmurowym ołtarzem. Skarbem przyciągającym najwięcej pielgrzymów 12 grudnia (w rocznicę objawienia z 1531 r.) jest ponczo Juana Diego z wizerunkiem Świętej Dziewicy. Cała oprawa w tym okresie nabiera ludowego i religijnego charakteru, odbywają się tańce oraz pantomimy nawiązujące do przedchrześcijańskich mitów. Przeróżne arcydzieła związane z kultem maryjnym i sztuką sakralną można podziwiać w Museo de la Basilica Guadalupe usytuowanym w tylnej części starej bazyliki. Ciekawscy turyści mogą także podążyć śladem pielgrzymów do miejsca, w którym Matka Boska objawiła się Juanowi Diego. Wznosi się tam tzw. kaplica Na Wzgórku pochodząca z XVIII w. Gdy turystyczne i religijne emocje opadną, czas zaplanować wieczór. Spragnieni zabawy turyści wybierają się między innymi na Plaza Garibaldi i w okolice placu rozciągające się kilka przecznic na południe od La Lagunilli. Plac tętni życiem przez całą noc, a nocne lokale, teatry i bary z „tacos” zachęcają swoimi przytulnymi wnętrzami. Świetne dyskoteki i lokalne rozrywkowe otwierają swoje podwoje także na jednej z najważniejszych ulic miasta, jaką jest Avenida Los Insurgentes.
Ciekawym obszarem dla turystów mogą okazać się dawne, azteckie tereny wodonośne określane mianem Bosque de Chapultepec („Wzgórze Koników Polnych”). Ogromny park tworzą piękne ogrody, restauracje, ścieżki rowerowe i jeziorka, po których można pływać łodziami. A wszystko to w otoczeniu kilku ciekawych muzeów, ogrodu zoologicznego i lunaparku z kolejką górską. Na smakoszy meksykańskich potraw czeka za to dzielnica La Condesa z najlepszymi restauracjami, kawiarniami i nocnymi lokalami, które działają najczęściej w odrestaurowanych budynkach kolonialnych. Z kolei pasjonaci historii przyjeżdżają do Meksyku z całego świata, by zwiedzić jedyne w swoim rodzaju, oryginalne Museo Nacional de Antropologia. Kompleks gmachów skrywa najcenniejsze skarby meksykańskiej historii i kultury, dzielące się na kilka części tematycznych. Na zwiedzanie muzeum warto poświęcić mnóstwo czasu, gdyż każda sala zawiera niezwykle ciekawe znaleziska z epoki Azteków, Majów i wielu innych cywilizacji występujących tylko w tym regionie.
Jeżeli ktoś ma więcej czasu powinien zajrzeć na południe od Centro Historico, do dzielnicy San Angel z brukowanymi uliczkami, w której dominują wspaniałe place: Plaza de San Jacinto i Plaza del Convento. Wiele zabytków, muzeów i miejsc historycznych skłania do długiej wędrówki, którą najlepiej zakończyć robiąc zakupy w eleganckich sklepach czy na Bazarze Sabado lub zasiadając w ekskluzywnych restauracjach.
Meksyk jest tak ogromnym miastem, że na obejrzenie wyłącznie samych zabytków, muzeów i miejsc historycznych trzeba przeznaczyć kilka dni. Do tego dochodzi niezwykle bogata oferta kulturalna, rozwinięte życie nocne, niekończące się rozrywki w ciągu dnia i mnóstwo innych atrakcji niepozwalających na nudę. Zwiedzanie miasta najlepiej przemyśleć dużo wcześniej lub wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z doświadczonym przewodnikiem. O relaksacyjny wypoczynek po zwiedzaniu miasta zadba doskonale rozwinięta i komfortowa baza noclegowa o szerokim wyborze standardu, zlokalizowana we wszystkich częściach aglomeracji. Miasto Meksyk ze względu na różnorodność okolic i wielu ciekawych miejsc jest również doskonałą bazą wypadową wycieczek we wszystkich kierunkach.